Yarasalar Ne Sebeple Kan Emer ile ilgili yararlı bilgiler

Yarasalar Ne Sebeple Kan Emer ile ilgili yararlı bilgiler

Çoğumuz belki hayatımızda hiç yarasa görmemişizdir. Zira yarasalar insanlardan uzaklarda, çoğunlukla mağara kovuklarında yaşar ve geceleri zifiri karanlıkta ortaya çıkarlar. Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve misal bir yaşamsal dayanışmaya sahiptirler.
Dünyada 900 farklı yarasa cinsi meydana geldiği biliniyor. Kan ile beslenmeleri kişilerin gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, daima korkulan bir hayvan olmuşlardır. Oysa yarasaların Çoğu kan ile beslenmez. Zarar Veren böcekleri yiyerek insanlığa yararlan dokunur. Yalnızca bir yarasa bir saat içerisinde 300 haşere yiyebilir. Muz, avakodo benzeri ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en mühim rolü yarasalar oynar.
Şimdi gelelim yarasaların şaşırtıcı özelliklerine. Bir kere yarasa uçabilen bir memeli hayvandır. Yeryüzünde nüfus sayısı olarak da 2. sıradadırlar. Dünyanın en minik memelisi de bir yarasa türüdür. İlk olarak Tayland´da keşfedilen bu minik yarasa 2-3 gr ağırlığında ve bir yaban arısı büyüklüğündedir.
Yarasalar taraflarını bulmak ve beslenmek için yüksek titreşimli ses dalgaları yayarlar. Bu ses dalgalarının frekansları 20 binin üstünde, başka bir deyişle ultrasonik oldukları için insanlar bunları duyamaz. Bu ultrasonik sesler yerdeki avdan yansıyarak yarasaya geriye gelir. İşitme sistemi ile bu geriye iştirak eden sesi algılayan yarasa avının yer aldığı yeri şüphesiz saptar. Üstelik sürekli gönderdiği ses dalgaları yardımıyla onun hareketini de izleyebilir. Yarasaların bazılarının bir tür sonar meydana iştirak eden bu sistemi o civarı gelişmiştir ki, dişilerini arayan adam kurbağaların seslerinden büyüklüklerini ve güzel bir av olup olmadıklarını hemen saptayabilirler.
Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, başka bir deyişle tam karanlığı beklerler. Ateş Gibi kanlı memeli hayvanların kanlan ile beslenen yarasalar çoğunlukla atları sığırlara seçim ederler. Salgısında yer alan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dk kanın bir çok defa akmasını olanağı sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir defa kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yeniden ona saldırırlar.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.