Yeni ilaçlar geliştiremezsek 10 milyon birey ölecek


Yeni ilaçlar geliştiremezsek 10 milyon birey ölecek

İngiliz ekonomist Jim O’Neil, yepyeni ilaçların geliştirilmemesi şeklinde antibiyotiklere karşın direnç galip gelen hastalıkların yeryüzünde 2050’ye civarı senede 10 milyona insanın ölümüne ne sebeple olabileceğini ifade ederek, G-20 ülkelerine beraber iş daveti yaptı.

Uluslararası finans piyasalarında Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’i benzer kategoride değerlendirerek “BRIC” kavramını önce kullanan birey olarak bilinen İngiliz ekonomist Jim O’Neill, AA muhabirinin suallerini yanıtladı.

İngiltere Başbakanı David Cameron’ın kendisinden “Antimikrobik Direnç Değerlendirmesi” çalışmasına başkanlık etmesini istediğini vurgulayan O’Neill, bir sonraki dönemde gereken ilaçların geliştirilmemesi şeklinde yeryüzünde milyonlarca insanın yaşamının kaybedeceğini, antibiyotiklere direnç galip gelen hastalıkların global ekonomiye milyarlarca dolar ek maliyet getireceğini anlattı.

O’Neill, “Eğer yepyeni ilaçlar geliştiremezsek ve bugünkü benzeri yaşamımıza devam edersek, 2050 seneye geldiğimizde, bütün yeryüzünde direnç galip gelen hastalıklardan senede en az 10 milyon birey can verecek. Antibiyotiklere karşın direnç galip gelen mikrobik hastalıkların bugünden 2050 seneye civarı global ekonomiye toplamında fiyati ise 100 trilyon doları bulacak. Hiçbir birşey yapmadan durmanın bedeli çok yüksek” dedi.

Antibiyotik kullanımına direnç galip gelen hastalıklara karşı ek olarak etkili ilaçların geliştirilebilmesi amaçlı bütün ülkelerin ve sektörü temsilcilerinin bir araya gelerek partner bir dekor oluşturması gerektiğini vurgulayan O’Neill, tersi halde global ekonomiyi tehdit edebilecek derecede kocaman maliyetlerle karşılaşılacağı uyarısında yer aldı.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.