Yeni senede 40 KETEM faaliyete açılacak


Yeni senede 40 KETEM faaliyete açılacak

Türkiye genelindeki 24’ü taşınabilir olmak üzere toplamında 197 Kanser Erken Tanı, Tarama ve Öğrenim Merkezi (KETEM) sayısı, 2016 senesinde 40 merkezin ek olarak yapılmasıyla 237’ye çıkarılacak. Kanserle maçta çok mühim adımlar atan Ülkemiz, bu kapsamda kanser taramaları ve erken teşhise ağırlık veriyor. KETEM’lerde “Erken tanı, dünya kurtarır” prensibiyle, meme, kolorektal ve serviks kanserlerine karşın tarama hizmetleri bedava alınabiliyor.

Sağlık Bakanlığı Kanser Ev Başkanlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, KETEM sayısı her şehirde en az bir adet olmak üzere 2015 seneyi itibarıyla toplamında 197 oluyor. Bu merkezler içerisinde 24’ü taşınabilir hizmet veriyor. Bir Sonraki dönemde Şırnak-Cizre, Aydın-Söke, Afyonkarahisar-Dinar, Bolvadin, Muğla-

Bodrum, Fethiye, Balıkesir-Bandırma ve Edremit benzeri kocaman nüfuslu illere ilişkili kazalarda de KETEM’ler açılacak. 2015 senesinde bitirecek yepyeni 10 taşınabilir KETEM de İstanbul, Bursa, Adana, Konya, Malatya, Sivas, Trabzon ve Uşak’ta hizmet verecek.

Yılda 5 milyon kişiye kanser taraması yapılıyor

Vatandaşların kanser taramalarına ulaşımını kolaylaştırmak için ek olarak pratik uygulanabilir ve ek olarak çabuk netice verici yolsal değişikliklere (HPV, DNA testleri, merkezi mamografi okuma birimleri, gezici kanser tarama araçları benzeri) ilişkili olarak çalışmalar da bitti. Kayıtlara göre, senede en az 5 milyon yurttaşa kanser taraması gerçekleştiriliyor. Kanser taramalarında KETEM’lerle beraber alan çalışmaları yapan Topluluk Sıhhati Merkezleri ve Aile Sıhhati Merkezleri de etkin vazife ediniyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.