Yeni tek gen: Hemoglobin İzmir


Yeni tek gen: Hemoglobin İzmir

İzmir Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı akademisyenleri, talasemi ve hemoglobinopatilere sebep meydana gelen yepyeni tek gen buldu. Ismini ise ‘Hemoglobin İzmir’ koydular.

Hemoglobinopatilere sebep meydana gelen rahatsızlık özelliğini taşıyan genlerden yepyeni tek tanesi, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Aydan Çelebiler ve dostları aracılığıyla yer aldı. Moleküler çözümleme yoluyla yer alan bu gene ve yol açtığı hemoglobin cinsine ‘Hemoglobin İzmir’ adı verildi. Yrd. Doç. Dr. Çelebiler, Türk Biyokimya Derneği İzmir Şubesi’nin maaş biyolojik toplantıları çerçevesinde, ‘Hemoglobinopatiler ve Hemoglobin İzmir’ konulu konferansta yepyeni buldukları genin özelliklerini ve rahatsızlık ilişkisini açıkladı.

Konuşmasına, mevzubahis genin yol açtığı hastalıklar ile ilgili haber vererek başlayan Dekan Yardımcısı Çelebiler, “Türk Hematoloji Derneği bilgilerine yönelik yeryüzünde her sene en az 365 bin talasemi hastası doğuyor ve iyileştirme görüyor. Ülkemiz’de ise tahmini 1 milyon 300 bin talasemi taşıyıcısı ve 4 bin 500 civarı hasta yer alıyor.” diye konuştu. Akdeniz Bölgesi şehirleri enbaşta

olmak üzere Ege Bölgesi’nin sahil şehirleri ve göçler amacıyla kocaman illerde çok sık sık görülen talasemiler ve hemoglobinopatilerin, anne ve babadan çocuklara rahatsızlık özelliğini taşıyan genler kanalıyla aktarılan ırsi kan hastalıkları meydana geldiğini ifade ederek, hem tek annenin hem tek babanın rahatsızlık özellikli genleri taşıması halinde çocukların her doğum amaçlı yüzde 25 oranında hasta olarak dünyaya gelme olasılığı taşıdığı bilgisini aktardı.

Çelebiler, “Taşıyıcı bireylerin izdivaç etmeden öncesinde hazırlanan testlerle saptama edilmesi, çocuk doğmadan öncesinde rahatsızlık ya da taşıyıcılığının olup meydana gelmediği saptanabilmesini ve hasta genç doğumlarının önüne geçilebilmesini olası kılar.” halinde sohbet etti.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.