Yeşilay da ”ayranı” tavsiye etti

Yeşilay da ”ayranı” tavsiye etti

AA muhabirinin suallerini cevaplayan Karaman, Yeşilay ve Hayat Sıhhat Teşkilatı (DSÖ) işbirliğinde geçtiğimiz ay tertip eden Evrensel Içki Politikaları Sempozyumu’na ilişkili olarak haber verirken, 10’a yakın ülkenin sıhhat bakanlığı temsilcileri ile 60 dolaylarında ülkenin DSÖ temsilcilerinin katıldığı toplantıda, bin 200 katılımcının, içki tüketiminin bedensel, yaşamsal sağlığa tesirleri, etrafa zararları, içki kullanımının sınırlandırılmasına konusunda geliştirilen siyasetlerin tartışıldığını anlattı.

Karaman, nihai 8-10 senede Ülkemiz’nin, yeryüzünde tütün maçı ile alakalı en kocaman başarılardan bir tanesini gösterdiğini ve DSÖ aracılığıyla ödüllendirildiğini anımsadarak, “Ülkemiz, tütün mücadelesinde en güzel ülke örneklerinden biriydi. Fakat alkole gelince iş değişti. Ülkemizde alkolle alakalı olması gerektiği kadar farkındalık olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Dünyada alkolün zararları konusundaki şuur seviyesinin, nihai yıllarda geliştiğine, AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI ve Avrupa ülkelerinde DSÖ’nün teşvikleri ve idaresiyle içki politikaları geliştirildiğine dikkat çeken Karaman, “Başta Avrupa ve AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI olmak üzere, Batı dünyası, alkolün getirdiği zarar veren etkilerden çok çekti. Avrupa ile kıyaslandığında içki tüketimi az olduğundan ve bu konuyla alakalı bir şuur oluşmadığından Ülkemiz’nin alkolle alakalı maçta, iyi ülke olması mevzubahis değil” diye konuştu.

Karaman, bir milletçe sıhhati müessesesi meydana gelen Yeşilay’ın, içki, enbaşta sigara ve nargile olmak üzere tütün ve tütün mahsulleri, uyuşturucu madde ve madde bağımlılıkları, bilişim bağımlılığı ile alakalı iş ve gayretleri yer aldığını ifade ederek, şu şekilde aynı ritimde devam etti:

“Yeni Yeşilay yönetimi olarak nihai 6 aydır çabalarımızın kocaman çoğunluğunu gençlere odakladık. Asıl amaç kitlemiz, berbat alışkanlıklardan ve bağımlılıklardan muhafaza etmek amaçlı uğraş ettiğimiz kitle, yetişmekte meydana gelen çocuklarımız, ergenlerimiz ve gençlerimizdir. Şayet biz, onları zarar veren alışkanlıklardan ve bir şeylerin bağımlısı olmaktan uzaklaştırmazsak, geleceğimiz karanlık olacak. Bağımlılıklara karşın maçta gençlerin enerjisini, aktivizmini, onların içlerindeki kaynayan kanaat, başkaldırı duygusunu da yanımıza alarak, bu hissiyatları bağımlılık mücadelesinde kullanıyoruz.”

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.