Yılbaşı Ananeleri, Yılbaşı Klasikleri, Yılbaşının Olmazsa Olmazları

Yılbaşı Ananeleri, Yılbaşı Klasikleri, Yılbaşının Olmazsa Olmazları

Yeni bir seneyi karşılamaya, yeniden bir seneyi uğurlamaya az kaldı… Geçtiğimiz zaman da olsa yeniliklere hazırlanmanın keyfi, saatin “tik tak”larını unutturuyor insana… Her yenilenme sürecinde meydana geldiği benzeri yepyeni bir seneyi karşılama da yepyeni umutlar demek biz vatandaşlar amaçlı. Yepyeni senenin gelişi içerisinde saklanan bu umut tohumlarını yeşertmek, yepyeni dilekler dilemek, acısıyla tatlısıyla geride olan senenin olgunluğu ile yepyeni bir sayfa açmak amaçlı yılbaşı gecesi en ideal gün… Bu bugünü manalı kılacak meydana gelen klasikler ise makalemizde… Gelin hep beraber bir yılbaşı gecesinin olmazsa olmazı yılbaşı klasiklerine göz atalım.

Yılbaşında çam ağacı süslemek, Türk adetlerinde her ne civarı koltuk almıyor olsa da nihai dönemlerde, bilhassa metropollerde yepyeni senenin gelişi ile süslenmek üzere satın edinilen yılbaşı çamlarına rastlamaktayız. Ben şahsi olarak bu hazırlığı sevdiğimi söyleyebilirim. Bir Takım kaynaklara yönelik çam ağacı hazırlama geleneğinin bir an önce Almanya’da doğduğu söyleniyor. Her ne civarı millet ve inanış olarak bu ananeye başka olsak da coşkulu bir aşama meydana geldiği ve bilhassa çocukların çok da sevdiğini söyleyebilirim bu çam ağacı süsleme işini… Rengarenk süslemeler ve ışıl ışıl yanan ışıklarla bezeli bir çam ağacı yılbaşı heyecanını hayatını sürdürmek isteyenler amaçlı ideal bir klasik.

Birinci çinko, 2. çinko nidalarıyla şenlenen tombala oyunu yılbaşının en huzurlu klasiklerinden. 7’den 77’e anında her biri amaçlı eşdeğer keyif dağıtan tombalayı her hane amaçlı ayrıcalıklı kılacak meydana gelen ayrıntılar ise hane fertlerinin düş gücünde gizli. Dilerseniz minik ödüller, dilerseniz bozukluklar ya da küçük tefek şekerlemeler ile hedeflendirilmiş bu oyunda her biri küçük tefek bir birşeyler kazanmanın keyfini yaşıyor. Özetle her birey yepyeni seneye kazanarak giriyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.