Yirmi yıl dişi nedir? Operasyonu ne türlü yapılır?

Yirmi yıl dişi nedir? Operasyonu ne türlü yapılır?

20 yıl dişleri konusunda olarak her yirmi yıl dişinin çekilmesi mecburiyeti olmadığını, ağrı şikayetine ve dişin ne civarı gömülü olduğuna ilişkili olarak çekime hekimin hüküm vereceğini söyleyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Gizem Gülgezen, ” Öbür yandan çürük amacıyla abseye sebep meydana gelen yirmi yıl dişlerinin kesinlikle çekilmesi gerekmektedir”diye konuştu.

Yirmi Yıl Dişi nedir?
Çenelerde diş dizilerinin en sonundan devam eden 3. kocaman azı dişleri, yirmili yaşlar dolaylarında gelişimlerini bitirip ağız içerisine çıktıklarından çoğunlukla yirmi yıl dişi olarak bilinirler. Çenelerde koltuk darlığına, dişin çıktığı bölgenin kemik yoğunluğuna ve dişin kök anatomisine ilişkili olarak bu dişler tamamıyla çıkabilir ya da çene kemiğinde tamamıyla ya da yarısı gömük kalabilir.

Yirmi Yıl Dişini çektirmek gerekir mi?
Her yirmi yıl dişini çektirmek lazım değildir. Çekim için değerlendirirken tam gömülü meydana gelen dişlerde ağrı şikayeti verip vermemesi, dişin çene kemiği içerisine ne civarı gömülü meydana geldiği, gömülü dişin komşu dişe meydana gelen teması göz önünde bulundurulur. Bazen dişin içerisinde geliştiği keseden kaynaklı sürme kistleri oluşabilmektedir. Bu kistler farklılık edilmeden büyürse çene kemiğini zayıflatabilir. Ağrı oluşturmayan, tam gömülü meydana gelen dişler doktorunuz aracılığıyla rutin kontrollerle takip edilip sebep olursa çekilebilir.

Ağız içerisinde tamamıyla ya da yarısı çıkmış meydana gelen dişlerde ise ağız hijyeni çok mühimdir. En geriye alanda meydana gelen bu dişlere diş fırçasıyla erişmek çok güçtür. Çürük amacıyla abseye sebep meydana gelen yirmi yıl dişlerinin kesinlikle çekilmesi gerekiyor.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.