Yüzme Ile Ilgili Haber ile ilgili yararlı bilgiler


Yüzme Ile Ilgili Haber ile ilgili yararlı bilgiler

Suyun yüzeyinde ve içerisinde davranış etmeyi ve bir istikamete gerçek ilerlemeyi imkanı sunan hareketlerin bütünü. Bir çeşit su sporu. Dünyânın her yerinde yaygın meydana gelen zevk ve yarış sporudur. İnsanoğlunun en eskiyen sportif faaliyetlerinden biridir. Asırlardır insanlar yüzme sporunu biliyorlar ve yapıyorlardı. Yüzmeyi kişilerin bizzat kendilerini sularda muhafaza etmek için öğrenmeleri gerekiyor.
Bugünkü şekliyle çağdaş yüzme biçimi, bir an önce İngiltere’de başlatılmıştır. İlk yüzme havuzu 1828’de İngiltere’nin Liverpool ilinde açılmıştı. Bundan ardından İngiltere ve Abd enbaşta olmak üzere farklı ülkelerde yüzme şampiyonaları ve turnuvaları tertip etmiş, yüzme bugünkü çağdaş hâline gelmiştir. Yurdumuzda çağdaş yüzme biçimi bir an önce 1960 yılında başlamıştır. Bu yıldan ardından farklı yüzme uzmanlık kulüpleri kurulmuştur. Yüzme sporu, Ülkemiz Yüzme Federasyonu kontrolünde faaliyetlerini sürdürmektedir.
Günümüzde yüzmenin sırtüstü, kurbağalama, özgür, kelebek ve yan kulaç en fazla kullanılan çeşitleridir. Bunlardan yabancı daha pekçok yüzme versiyonu vardır.
Serbest yüzme (Kravl): Bu stilde, yüzücü suyun su yüzeyine paralel ve yüzükoyun kapasitededir. Kollar bitişik olarak baş düzeyinde gezdirilerek, ileri uzatılır. Ayaklar dâhil tüm beden gergin ve düz bir şekildedir. Kollar ve bacaklar, münâvebe ile uygun bir biçimde davranış ettirilir. Kollar aşağıya ve yanlara gerçek itilir. Ayaklar ise öncesinde arka tarafa kalçalara gerçek çekilir, ardından indirilir ve beden ileri itilir. Şuanki yüzme stillerinin en hızlısıdır. Bu trend fazladan az ve ortada menzilli yüzme yarışlarında kullanılır. 100 m, 200 m, 400 m, 800 m, 1500 m mesâfelerde yapılır.

b-497636-sohbet_giriş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.